Loading...

IT Administrator junior

Posting Date:
Location:

Pécs, Baranya, Hungary

Company:  Hauni Hungaria

Hauni Hungaria, based in Pécs, has around 1000 highly-qualified employees and offers a broad spectrum of expertise in the field of plant construction and mechanical engineering: from construction through machining, sheet metal processing, subassembly and machine assembly to complete machines or plants. The company is part of the Hauni Group.

Főbb Feladatok

  • Ügyfélportál informatikai adminisztrátor szintű támogatása
  • Az informatikai rendszerek problémamentes működésének biztosítása
  • Felhasználók támogatása és adminisztratív kérdésekre és problémákra
  • A biztonsági riasztások, ill. a rendszer felülvizsgálata és értékelése
  • Telepítési folyamatok biztosítása különböző platformokon
  • Portálkomponensek és szolgáltatások adminisztrációja (Liferay, SAP Hybris, Matomo, Flowable)
  • A belső és külső informatikai szolgáltatók koordinálása
  • Az adminisztrációs és support folyamatok optimalizálása
  • A további fejlesztések műszaki koncepciójának támogatása
  • Együttműködés a Hauni és a külső fejlesztőcsapattal.

Elvárások:

  • Informatikai végzettség, vagy vele egyenértékű szakmai tapasztalat.
  • Folyékony angol nyelvtudás
  • Motivált, megbízható és csapatjátékos
  • Elkötelezettség egy olyan fiatal csapatban, amely folyamatosan feltalálja magát és egy változó környezettel járó felelősségi kör motiválja.

​​​​​​​Előny:

  • Nemzetközi vállalatnál szerzett B2B és Customer Service tapasztalat
  • Agilis eszközök és módszerek ismerete
  • A kereskedelmi folyamatok és eljárások alapismerete (nem műszaki, hanem tartalmi szempontból)
  • Német nyelvtudás
  • Az SAP és/vagy a Liferay ismeret

Recruitment Team

For questions please contact us via toborzas.hungaria@hauni.com.
Please apply exclusively via the “Apply now” button.

Hauni Group is the global market and technology leader in the field of engineering for the international tobacco industry, and supplies innovative technologies and solutions for tobacco processing as well as filter and cigarette manufacturing.

The Körber Group is an international technology group with around 10,000 employees worldwide. It unites technologically leading companies with more than 100 production, service and sales locations and offers its customers solutions, products and services in the Business Areas of Körber Digital, Logistics Systems, Pharma Systems, Tissue and Tobacco.

Job Segment: ERP, Engineer, Machinist, SAP, Mechanical Engineer, Technology, Engineering, Manufacturing